Panorama 1326 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ‘Feth’etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri için geldiği Bursa’da Osmangazi Belediyesi’nin gurur abidesi eserlerinden olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne hayran kaldı. BURSA (İGFA) – Bursa’nın, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilmesi dolayısıyla düzenlenen açılış törenine katılmak için kente gelen Kuzey Kıbrıs […]

 Panorama 1326 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ‘Feth’etti

31.03.2022 - 14:55

Güncelleme : 31.03.2022 - 14:55

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri için geldiği Bursa’da Osmangazi Belediyesi’nin gurur abidesi eserlerinden olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne hayran kaldı.

BURSA (İGFA) – Bursa’nın, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilmesi dolayısıyla düzenlenen açılış törenine katılmak için kente gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bursa’nın beylikten cihan devletine giden tarihsel yolculuğunun anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni de gezdi.

Programından dolayı şehir dışında bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a vekaleten Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez ve Bülent Hamdi Cingil, Cumhurbaşkanı Tatar’ı karşılayarak müzenin mimari ve teknik özellikleri hakkında bilgiler verdi. Yeşil bina konseptinde inşa edilen Fetih Müzesi’nin 42 metrelik kubbe açıklığıyla dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olduğu bilgisi kendisine aktarılan Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı döneminin önemli olaylarının resmedildiği tabloların yer aldığı sergi salonunu da gezdi.

Konuk Cumhurbaşkanı Tatar, 3 boyutlu panoramik resmin olduğu kubbe bölümüne çıktığında ise şaşkınlık yaşadı.

Bursa’nın 23 yıl süren kuşatma sonunda kan dökülmeden el değiştirdiği tarihi buluşma gününü tasvir eden panoramik resmi dikkatlice inceleyen Tatar,  fetih gününün 3 boyutlu canlandırıldığı panoramik resmi hayranlıkla inceledi. Tatar, müzenin hediyelik eşya bölümünde bulunan hatıra sikke basma setine oturarak Osmanlı’nın ilk akçesinden de bastı. Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez, ziyaretin anısına Cumhurbaşkanı Tatar’a Osman Gazi’nin tahta oturması tasvir edilen bir biblo hediye etti.

“GELECEK NESİLLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ARMAĞAN”

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nden çok etkilendiğini ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eserin gelecek nesiller çok güzel bir armağan olduğunu ifade ederek, Bursa’nın önümüzdeki yıllarda turizm alanında da çok ciddi faaliyetler içerisinde olacağına inancının tam olduğunu söyledi. “Fetih Müzesi de turizm alanında kente önemli bir katkı sağlayacaktır” diyen Tatar, “Bursa’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Ben buradan bu eserin yapımında emeği olan, başta Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın