EPDK’nın yeni kararları Resmi Gazete’de

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 31 Mart’taki toplantısına ilişkin kurul kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. ANKARA (İGFA) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 31 Mart’taki toplantısında, ilgili kanunun 17. maddesi dördüncü fıkrasına eklenen “bu abone grupları için elektrik enerjisi tüketim miktarına göre farklı” hükmünün ticarethane aboneliği ile ilişkilendirilen lisanssız elektrik üretim tesislerine uygulanmasına ilişkin olarak, üreticilerin […]

 EPDK’nın yeni kararları Resmi Gazete’de

03.04.2022 - 8:33

Güncelleme : 03.04.2022 - 10:36

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 31 Mart’taki toplantısına ilişkin kurul kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

ANKARA (İGFA) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 31 Mart’taki toplantısında, ilgili kanunun 17. maddesi dördüncü fıkrasına eklenen “bu abone grupları için elektrik enerjisi tüketim miktarına göre farklı” hükmünün ticarethane aboneliği ile ilişkilendirilen lisanssız elektrik üretim tesislerine uygulanmasına ilişkin olarak, üreticilerin serbest tüketici olup olmaması ve mahsuplaşmasının saatlik veya aylık olarak yapılması arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın üreticilere dönecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi bedeli için kademeli tarife esas alınarak uygulama yapılmasına karar verildi.

Saatlik mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketimin, üretimi geçmesi halinde saatlik mahsuplaşma işlemi neticesinde elde edilen net tüketim değeri üzerinden kademeli tarife uygulanmasının yapılması kararlaştırıldı.

Aylık mahsuplaşma kapsamındaki tesislerde mahsuplaşmamış ham tüketim değerleri esas alınarak tüketiciler ve tedarikçiler için kademeli tarife kapsamında uygulama yapılacağı kaydedildi.

Öte yandan Güzel Enerji Akaryakıt AŞ ve Shell&Turcas Petrol AŞ’nin akaryakıt depolama tesislerine ilişkin iletim ve depolama tarifeleri tadil edildi.

Kurul kararları bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın