DEVA Partisi, Şanlıurfa’daki şüpheli ölümü meclise taşıdı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde Özel Hareket Polisleri’nin atış talimi yaptığı alana yakın bölgede gerçekleşen 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın şüpheli ölümü DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tarafından TBMM gündemine taşındı. ŞANLIURFA (İGFA) – DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde atış taliminin yapıldığı alana yakın bir bölgedeki şüpheli ölümünü İçişleri […]

 DEVA Partisi, Şanlıurfa’daki şüpheli ölümü meclise taşıdı

29.03.2022 - 6:20

Güncelleme : 29.03.2022 - 6:20

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde Özel Hareket Polisleri’nin atış talimi yaptığı alana yakın bölgede gerçekleşen 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın şüpheli ölümü DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu tarafından TBMM gündemine taşındı.

ŞANLIURFA (İGFA) – DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde atış taliminin yapıldığı alana yakın bir bölgedeki şüpheli ölümünü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Soru önergesi veren Yeneroğlu, Özel Harekât Polisleri’nin talim yaptığı ve ağır makinalı silahların ve patlayıcıların (sis bombası, el bombası vs) kullanıldığının verilen bilgiler arasında yer aldığına dikkati çekerek, “Yine atış talimi yapılan alanda herhangi bir önlem alınmadığı gibi köylülere atış yapılacağı zamanlarda bu konuda herhangi bir bilgilendirme de yapılmamaktadır. Olayın yaşandığı günde de köylülere herhangi bir bilgilendirme yapılmadan atış talimi yapılmış ve kuvvetle muhtemel olay günü atılan bir patlayıcı atılır atılmaz veya daha sonra infilakı ile Muharrem Aksan’ın vefatı gerçekleşmiştir” dedi.

“Emniyet ilgili alanda gereken önlemleri aldı mı?’ diye soran Yeneroğlu, olay hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Emniyet ilgili alanda gerekli önlemleri almış mıdır? Atış talimi ve tatbikat alanının etrafı çit, duvar veya benzeri engellerle çevrilmiş midir? Uyarı levhaları konulmuş mudur? Atış talimi veya tatbikatların gerçekleştirileceği zaman civar köylerdeki muhtarlara bilgi verilmekte midir? Valilik açıklamasına göre; olay günü tatbikat 15.08’de sonlandırılmış, müteveffa ise 17.30’da cep telefonu ile bir görüşme yapmıştır. Bu bilgilerin doğruluğunu ortaya koyan dayanaklar nelerdir ve müteveffanın iletişim bilgileri nasıl edinilmiştir? Valilik açıklamasına göre, atış talimi ve tatbikat yapılan alanda müteveffanın bulduğu ve eline aldığı cisim patlamıştır. Bu açıklamanın doğru olduğu kabul edildiğinde; emniyet güçleri atış talimi ve tatbikat yaptıkları alanı neden temizlememiş, neden patlayıcı cisimleri alanda tehlikeli bir biçimde bırakarak terk etmişlerdir? Can kaybı yaşanan olayların tekrar yaşanmaması için söz konusu olay yerine ilişkin ne tür önlemler alınacaktır?” sorularını yöneltti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın