Bağımlılığa karşı DEVA olacak 5 çözüm

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, madde ve teknoloji bağımlılığının gençlerin hayatını olumsuz etkilediğini savundu. ANKARA (İGFA) – Madde ve teknoloji bağımlılığına karşı partisinin çözüm önerilerini paylaşan DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, son 10 yılda madde kullanımı ve satışındaki ciddi artışın göz ardı edilemeyeceğini dile getirdi. Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeleri kullanma yaşının giderek […]

 Bağımlılığa karşı DEVA olacak 5 çözüm

02.04.2022 - 7:16

Güncelleme : 02.04.2022 - 7:22

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, madde ve teknoloji bağımlılığının gençlerin hayatını olumsuz etkilediğini savundu.

ANKARA (İGFA) – Madde ve teknoloji bağımlılığına karşı partisinin çözüm önerilerini paylaşan DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, son 10 yılda madde kullanımı ve satışındaki ciddi artışın göz ardı edilemeyeceğini dile getirdi.

Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeleri kullanma yaşının giderek düştüğünü söyleyen Şanlıoğlu, madde bağımlılığının yanı sıra teknoloji bağımlılığının da arttığına dikkat çekerken, Türkiye’deki sosyal medya kullanımının pandemi döneminde günlük 4 saatten 8 saate kadar yükseldiği bilgisini paylaştı.

Şanlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bağımlılık bir seçim değildir. Kimse bağımlılığa bağışıklı değildir. Gençleri bağımlılık tehdidine karşı korumak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın aslî görevlerinden birisidir. Bakanlık gençlere sosyal imkânlar sağlamalı ve bağımlılıkla mücadele konusunda gençleri bilinçlendirmelidir. Bağımlı gençlerin tedavi olanakları geliştirilmeli ve gençlere yönelik yeni iş fırsatları yaratılmalıdır.”

İŞTE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Doğa Şanlıoğlu, partisinin bağımlılıkla mücadelede çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“Birincisi; devlet aileler, kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler ve STK’larla iş birliği içerisinde çalışmalar yürütmeli ve bu iş birliğinin sürekliliği sağlanmalıdır. İkincisi; ülke genelinde bağımlılık ile ilgili bölgesel haritalamalar yapılarak ve bağımlılığın nedenleri detaylandırılarak nokta atışı politikalar üretilmelidir. Üçüncüsü; AMATEM ve benzeri kuruluşlar ile tesislerdeki yatak sayısı artırılmalı; tesis şartları, uygulanan tedaviyi ve tedavi süresini etkili hale getirecek çalışmalar yapılmalıdır. Tedavi sonrası terapi devletçe sağlanmalı ve kontrol edilmelidir. Dördüncüsü; dijital içerik, oyun ve madde bağımlılığının zihinsel ve bedensel zararlarına ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla erken yaştan itibaren okullarda seminerler ve görsel içerikler oluşturulmalı ve ailelere bu konuda eğitimler verilmelidir. Beşincisi; konu ile ilgili acil destek hatlarının etkili bir şekilde kullanımını sağlanmalı ve ihtiyacı bulunan gençler ile ailelerinin her an ulaşabilecekleri bir rehberlik hizmeti oluşturulmalıdır.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın